چند نکته اسکچاپی برای معماران

چند نکته اسکچاپی برای معماران
چند نکته اسکچاپی
تو این پست می خوام اول یکم در مورد اسکچاپ توضیح بدم  و بعد چندتا نکته و ترفند تو اسکچاپ رو براتون بذارم. همون طور که می دونید اسکچاپ یکی از محبوب ترین برنامه های کامپیوتری در زمینه مدلینگه.  من خودم تقریبا ۸۰ درصد مدلینگمو تو اسکچاپ انجام می دم. اما این برنامه در کنار ویژگی های مثبتش یکسری ویژگی های منفی هم داره که مهمه اونارو بدونیم. بعضی از نقص های این برنامه رو میشه با پلاگین ها رفع کرد بعضی شو با یکسری ترفند و بعضیشو هم نمیشه کاریش کرد. اما قبل از ادامه کار بذارید تا براتون ویژگی های مثبت و منفی این برنامه رو بگم…….

ویژگی های مثبت:

۱– آسونه: راحترین برنامه مدلینگ بی شک اسکچاپه و تقریبا یه ذره از Paint سختره! شما خودتون با داشتن یکم تصور فضایی و یکم آشنایی با موس می تونید مدلینگ ساده رو تو اسکچاپ یاد بگیرید.

۲- سریعه: یه ویژگی بسیار مهمه دیگه اسکچاپ سرعتشه، شما اگر یه معمار باشید خیلی خوب اهمیت زمانو می دونید و از شارت شدن و شب تحویل باخبرین. در ضمن نکته دیگه اینه که شما به عنوان یک طراح نیاز دارید که از ایده هاتون اسکیس بزنید. در به تصویر کشیدن ایده ها سرعت بسیار مهمه و ایده ها منتظر زمان نمی مونند. برای درک سرعت اسکچاپ همین بس که اگه حرفه ای ترین آدم تو مکس ، راینو یا … با یه تازه کار تو اسکچاپ مسابقه سرعت مدلینگ بدن شک نکنید که نتیجه به طور بی رحمانه ای به نفع اسکچاپ خواهد بود!

۳- خرت و پرت فروشی اسکچاپ: چه مدل ۳بعدی می خوای؟ گلدون؟ ستون؟ ماشین؟ اسپایدر؟ درایوال؟ در و پنجره؟ آبشار؟ سنگ؟ گوسفند؟ شاید هم نه یه اتاق مبله یا نه شاید یه پروژه  فرودگاه آماده با مبلمان ؟ یا نه مدل خانه آبشار؟ تقریبا هر چیزی مدل سه بعدیش تو ۳Dwarehouse اسکچاپ پیدا می شه فقط باید سرچش کنی.

۴- وجود پلاگین های زیاد: اسکچاپ به دلیل ساختار برنامه نویسیش پلاگین های کاربردی و زیادی داره. شما خودتون هم می تونید براش پلاگین بسازید اما خوب باید یکم برنامه نویسی بدونید.

و… غیره که تو یک فرصت مناسب براتون کامل توضیح می دم

و اما قسمت غم انگیز ویژگی های منفی:

۱-  منحنی؟ : تقریبا هیچ راهی نداره که شما یک منحنی واقعی تو اسکچاپ داشته باشین و خطوط منحنی که در برنامه دیده میشیه همه در اصل خطوط مستقیم و ریزی هستن که شکل منحنی رو تداعی می کنند. اینو هیچ وقت یادتون نره تمام اشکال موجود در اسکچاپ فقط و فقط از نقطه و خطوط مستقیم ایجاد شده. نبود خطوط منحنی و همین طور ابزار کامل ترسیم اشکال شبه منحنی نقصی بزرگ تو اسکچاپه و برای همین من این برنامرو اصلا به خانوم زاها حدید پیش نهاد نمیکنم!

۲– احمقه: البته اون طور که همه می گن اسکچاپ احمق نیست و دلیلش نبود اطلاعات کافی در مورد طرز کار و اصول استفاده در برنامست. ولی با این وجود برنامه بسیار پر باگ بوده و معمولا برنامه در زمان های نا معلوم بسته میشه و شما رو با دسکتاپ تنها می ذاره! مشکل دیگش عدم هماهنگی با کار های سنگین و بزرگه

۳- پارامتر بی پارامتر: در مدلسازی تو اسکچاپ تقریبا چیزی بنام پارامتر های قابل تغییر وجود نداره وهر چیزی که ساخته شده دیگه ساخته شده.

۴- حرفه ای نیست: تقریبا تو هیچ زمینه ای مثل نور پردازی، متریال دهی، دوربین و انیمیشن، موتور رندر و … برای کار های حرفه ای مناسب نیست!!!

و …

و چند نکته

بعد از یه توضیح کلی در مورد اسکچاپ بذارید تا چندتا نکته کاربردی برای استفاده بهتر از این نرم افزار رو براتون بگم:

۱- گروپ بندی: هرجزئی که می سازید رو گروپ کنید هر چیزی! به طور کلی هر جزئی که از نظر شکل ، متریال ، کاربرد و … متفاوت با بقیه اجسام است رو گروه بندی کنید. برای مثال اگر یک اتاق رو مدل میکنید دیوار ها یک گروپ (ترجیحا دیوار ها رو در محل تقاطع دیوار ها از هم جدا کنید و در گروه جدا قرار دهید) ، فریم درب یک گروپ، خود درب یک گروپ، دستگیره در یک گروپ، کفسازی یک گروپ و… در مورد گروپ کردن حتما بعدا بیشتر توضیح می دم چون بسیار بسیار مهمه

۲- مخفی های دردسر ساز: هر وقت با نتایج غیره منتظره مواجه شدین از منوی view گزینه hidden geometry رو بزنید. این کار باعث می شه چیزی هایی که مخفی هستند نشان داده شوند. دلیل اتفاق غیره منتظره اکثرا همین اجزا مخفی هستند.

۳- پلاگین ها: پلاگین های زیادی هستند که در کار معماری به شما کمک می کنند مثل ۱۰۰۱bit tools که برای کشیدن دیوار؛ در، پنجر؛ پله و … استفاده میشه . از پلاگین های به درد بخور دیگه Flattery برای ساختن گسترده  اشکال ۳بعدی و Curviloft برای ساخت پوسته های شبه منحنی ، میشه نام برد. تقریبا برای هر کاری پلاگین تو اینترنت هست پس قدرت پلاگین ها رو یادت نره

۴- اسکچاپ پرتوان: تقریبا اکثر کسانی که با اسکچاپ کار می کنند از توانایی های اسکچاپ بی اطلاعند. برای استفاده از حداکثر توانایی اسکچاپ باید از منوهای view/toolbars و window تولبار ها و پنجره های مختلف را فعال کرد. تولباری مثل Sandbox که برای ساخت توپوگرافی استفاده میشه یا پنجره Soften Edges که برای سافت کردن ( تداعی سطوح منحنی) اتوماتیک استفاده میشه رو حتما دریابید.

۵- کند و مریضمعمولا بعد از مدتی کار با یک فایل اسکچاپ فایل شما به دلایل مختلف سنگین میشه بهترین کار برای رفع این مشکل ایجاد یک فایل جدید و کپی پیست کردن مدل در فایل جدیده. اگر باز هم مشکل سرعت در اسکچاپ دارید سایه ها رو خاموش کنید از تولبار Styles گزینه Shaded رو فعال کنید. کار دیگری که می توانید انجام دهید پاک کردن اجزا اضافه در فایل است.

۶- میانبرهای دوستداشتنی: برای دستورهای مختلف میانبر (shortcut) تعریف کنید این کار بسیار سرعت کار را بالا می برد.

و در آخر اینکه اسکچاپ به تنهایی برای معرفی و پرزانته یک طرح کافی نیست و فقط می تونه مقدار زیادی از مسئولیت مدلینگ کار رو به عهده بگیره شما برای رندر، شیت بندی، تحلیل و آنالیز طرح و…نیاز به برنامه های دیگه دارین که بعدا در مورد اونها و روشی و دیدگاهی که خودم در مورد اونها دارم توضیح می دم.

امیدوارم که مطالب به دردتون خورده باشه، قدرت اسکچاپو دست کم نگیرید ولی یادتون نره نرم افرارها ابزار هستند نه هدف و کسانی که با ابزار های مختلف آشنا باشند پتانسیل رسیدن به اهداف بزرگتری رو دارند

منبع : amirhmaghoolدات آی آر

درباره نویسنده

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه