پروپزال هتل

پروپزال هتل

 پروپوزال هتل 

مقدمه:

در طول تاریخ مسافران برای استراحت و غذا به مکان ها و استراحتگاه‏های عمومی پناه برده‏اند. در آسیا، استراحتگاه‏های کوچک در مسیر کاروان‏ها ایجاد شده بود. زوار که به محل‏های زیارتی می‏رفتند، می‏توانستند در این مکان‏ها استراحت کنند و غذای مورد نیاز را به دست آورند. واژه مهمانداری یک واژه قرون وسطایی است و مقصود از آن استراحت‏گاه یا اقامتگاه مسافران است .

در تاریح معماری ایران، نام هتل همواره با فعالیت‏های تجاری و در پاره ای موارد با سفرهای زیارتی همراه بوده است. تنها اطلاعات موجود کاروانسراها و چاپارخانه های عهد هخامنشیان محدود می‏شود و پس از آن با کاروانسراهای ایران در عهد صفویه و ایجاد آب انبارها برای رفاه مسافران برخورد می‏شود که تقریباً در تمام ایران در طول مسیر شاهراه‏های آسیایی خاور دور به وجود آمده‏اند و هنوز در گوشه و کنار بقایای آن‏ها دیده می‏شود.

در قدیمی ترین واحدهای اقامتی و پذیرایی تهران که امروز فقط نامی از آن باقی مانده است می توان مهمانخانه مدرن گراند هتل را نام برد. گراند هتل از مجلل ترین و معروفترین هتل های نیم قرن پیش تهران بود. این هتل در خیابان لاله زار کمی بالاتر از کوچه ملی قرار داشت و در سالهای پیش هر وقت میهمان سرشناسی از خارج به تهران می‏رسید تنها محلی که برای اقامت او در نظر گرفته می‏شد گراند هتل بود.

هتل یک واژه فرانسوی و منظور آن مکانی است که تسهیلات لازم برای اقامت کوتاه مدت مسافر را در مقصد یا مسیر حرکت تامین می کند.هتل در فرانسه اشاره به ساختمانی می کند که بازدید کننده زیادی دارد. اما با ورود این واژه به زبان انگلیسی و سپس گسترش آن به سایر زبانها، معنای کاربردی هتل دگرگون شده و امروزه به نوع خاصی از مکانهای اقامتی برای مسافران اطلاق می شود این در حالی است که هتل در ایران با مهمانسرا معادل سازی شده است. به عبارت دیگر هتل یک مجتمع خدماتی است با هدف کسب درآمد که پیشینه آن به انقلاب صنعتی اروپا بر می گردد.

این فابل در ۱۹ صفحه با فرمت ورد اماده دانلود است

Download

ا۲

درباره نویسنده

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه