ویلا ساوا

ویلا ساوا

ویلا ساوا

 

ویلا ساوا به انگلیسی ( Villa Savoye) واقع در پواسی در حومه شهر پاریس،فرانسه.ویلایی مدرن است که توسط معماران سوئیسی ، لکوربوزیه و پیر ژانره طراحی گردیده و بین سال های ۱۹۲۸ تا ۱۹۳۱ ساخته شده است.

آنچه که لوکوربوزیه به عنوان پنج نکته در معماری جدید ذکر کرده بود،در این ویلا هم دارد کرد که عبارت اند از:پیلوت،باغچه بام،پلان باز،نمای آزاد و پنجره های کشیده می باشد.چیدمان اصلی فرم ها و فضاها بسیار ساده است:یک مکعب کم ارتفاع و تقریبا مربعی شکل در پلان،دارای پنجره های طولانی در چهار سمت خود بوده و توسط پیلوت از روی زمین بالا آمده است.

ورودی اصلی سایت در جنوب قرار دارد.سایت ویلا ساوا چمن زار وسعی است که درختان بسیاری دور تا دورآن قرار دارد.راه دسترسی به بنا در ضلع شمالی قرار دارد،پیش بینی شده است که این مسیر با ماشین طی شود. لوکوربوزیه با این کار قصد داشته است تا مخاطب خود را دور ویلا بچرخاند و با این کار ویلا ساوا را در همان برخورد اول به ساکنان نشان می دهد.

دیوار پرده ای منحنی شکل که بر روی اتاق آفتاب گیر بالای سقف سایه می اندازد،دارای پنجره بدون شیشه می باشد و شکلی شبیه یک کشتی به ویلا می دهد.تنها چیزی است که از سوییت و اتاق خواب اصلی طبقه دوم در طرح اصلی باقی مانده است.

بدون احتساب پارکینگ و اتاق های خدمه واقع در طبقه همکف،فضاهای قابل استفاده شخصی،تنها شامل سالن،سه اتاق خواب،یک اتاق مخصوص خانم خانه،دو حمام و یک آشپزخانه است.تمامی این فضاها در یک تراز قرار دارندو اکثر فضاهای باقی مانده به تراس اختصاص داده شده است.

رمپ نکته کلیدی در این طرح است که از حال ورودی تماما شیشه ای برخاسته و با طی کردن دو سطح،به طبقه اصلی ساختمان می رسد،جایی که رمپ به تراس می رسد و از آنجا دو طبقه دیگر تا رسیدن به اتاق آفتاب گیر طبقه بالا ادامه دارد. عنصر همراه این رمپ یک پلکان مارپیچ است،اگرچه عنصری زیباست فقط برای استفاده خدمه و به عنوان میانبر به کار می رود.

رمپ(به انگلیسی: ramp) محوطهٔ پارک، بارگیری، تخلیه بار، سوختگیری و سوار و پیاده کردن مسافر و خدمهٔ هواگردها در فرودگاه است.

 

  • کاربری  :                Villa
  • سبک معماری  :     معماری مدرن, سبک بین‌المللی
  • شهر یا شهرک  :     پوآسی, ایولین
  • کشور       :             فرانسه
  • آغاز ساخت  :          ۱۹۲۸
  • تکمیل شدن   :        ۱۹۳۱
  • بازسازی      :         ۱۹۶۳, ۱۹۸۵-۱۹۹۷
  • نوع سازه     :         بتن مسلح
  • معمار     لوکوربوزیه, Pierre Jeanneret

 

pic3 pic2 pic1 pic

 

منبع : معماری به سبک طرح ۵

 

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه