عناصرالهام گرفته شده از طبیعت

عناصرالهام گرفته شده از طبیعت

ازابتدای تمدن بشری، دنیای پرجاذبه طبیعی منبعی بسیار غنی برای نوآوری والهام بخشی بزرگ ترین نقاشان ،مجسمه سازان، موسیقی دانان ، فیلسوفان ، شاعران ،طراحان ومهندسان بوده است . معماران از دیر باز دریافتند که در طبیعت می توان نمونه های عالی و بی نظیری از سازه و طراحی را مشاهده کرد .به بررسی چندین نمونه می پردازیم :

استادیوم ملی پکن

استادیوم ملی پکن معروف به آشیانه ی پرنده عنوان جایزه ی معماری بریتانیا در سال ۲۰۰۷ را به خود اختصاص داد.این ورزشگاه که به لحاظ معماری و طراحی در نوع خود بی نظیر و خارق العاده است بر اساس شکل آشیانه ی پرنده طراحی شده است.

Picture1 Picture2 Picture3

 

 

مرکز بازی های آبی پکن:
مکعب آبی نامی است که برای پروژه ی مرکز شنا و بازی های آبی در بازی های المپیک سال ۲۰۰۸ پکن در نظر گرفته شده است.

پروژه به شکل آرایش پیچیده ای از اجزای حباب مانند است و سازه ی آن بیشتر شبیه به اجتماع مولکول های آب است که به صورت یک مکعب بزرگ و حجیم و به صورت شفاف کریستالیزه شده اند.

Picture5 Picture6

ساختمان تخم مرغی شکل :

این ساختمان اداری در هند با ۳۱ طبقه در سال ۲۰۱۰ به پایان رسید گونه ای طراحی شده که بیشترین بهره را از انرژی خورشیدی ببرد در آخرین طبقه ی این ساختمان باغی بدون سقف قرار دارد.

 

Picture7 Picture8 Picture9

 

استخوان بدن حیوانات :

استخوان ها اجزای قاب اسکلتی بدن حیوانات می باشد که وزن بدن آنها را حمل می کنند و بنابراین می توان آنها را با سازه های متشکل از نیرو ستون که در ساختمان های بزرگ امروزی به کار می روند مقایسه کرد.

اجزایی از این قاب اسکلتی که کارایی سازه ای ندارد و فقط باعث افزایش وزن اسکلت می شوند به تدریج حذف خواهد شد.

معمار و مهندس اسپانیایی ، سانتیاگو کالاتراوا،در بسیاری از طرح های خود از طبیعت الهام گرفته و سازه هایی به شکل اسکلت بدن حیوانات طراحی نموده است .

به عنوان نمونه می توان به ساختمان ورودی ترمینال فرودگاه لیون در کشور فرانسه و پل لوسیتانیا در شهر مریدا در اسپانیا اشاره کرد.

Picture11 Picture12 Picture13

 

منبع : معماری به سبک طرح 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه