ساختمانی با اسکلت چوبی

ساختمانی با اسکلت چوبی

image

image

این مصالحی که در عکس نشون داده چوب و با چهارتراش و نراد معمولی نیست. متریالی هست به اسم : گلو لام gluelam  و اگر بخوایم راح ت تر تشریحش کنیم  glued laminated materials
در واقع چوب نیست بلکه لایه ها و نوارهای مختلفی از چوب رو مثلا به ضحامت نیم اینچ و روی هم با چسب مخصوص و زیر دستگاه پرس میچسبونند و این محصول تولید میشه.
حسن و مزیت استفاده از گلولام در قابلیت استفاده در دهانه های بزرگ و مهمتر از اون در جاهایی هست که بنا بر مقتضیات معماری و سازه ای مجبور به استفاده از تیر یا ستون منحنی یا خمیده هستیم.
بطور کلی در سازه های چوبی که دهانه بارگذاری زیاد تر از حد متعارف باشه و یا الزامات معماری و سازه ای ایجاب کنه از گلولام استفاده میشه.
مزیت بالای اون در انعطاف پذیری و شکل پذیری منحصر بفرد هست که در تیر های چوبی و معمولی  نداریم.
در امریکای شمالی از این مقاطع خیلی و به وفور در ساختمان سازی استفاده میشه و البته در ایین نامه سازه های چوبی بخشی هم اختصاص به استاندارد ها و محدودیتهای استفاده از گلولام داده شده. 
در عکسهای موجود سازه کلاً از تیر وستونهای چوبی با اتصالات مفصلی ( که بوضوح در عکس نشون داده شده ) اجرا شده و نکته قابل تامل این هست که باید سازه در برابر نیروهای جانبی ( ناشی از باد یا زلزله ) مقاوم باشه.
بدیهیه که برای این منظور باید از دیوار های برشی در ساختمانهای چوبی استفاده بشه.

image

image

منبع ، طرح پنج

درباره نویسنده

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه